Darbuka Calmanin Puf Noktalari Nelerdir?

* Darbukanin adinin Darb-i Ika'dan geldigini lutfen unutmayiniz. Yani her bir vurus gercek birer darp olmalidir. Hizli calmak icin bu temel prensibi terketmek yerine vazgecmeden egzersiz yapmak, gercekten hizli calacaginiz zamani sabirla beklemek gerekir...

* Çalmaya başlamadan önce ısınma hareketleri ve çaldıktan sonrada soğuma hareketleri yapmak, kas sağlığınızı korumanıza ve hareketlerin vücudunuza yerleşmesine yardımcı olur.

Çok sıcak havalarda egzersiz yaparken aşırı terleriz. Lütfen su ve soda içmeyi ihmal etmeyin.

Bir egzersizi vucudunuzun ezberleyebilmesi icin 8.000 kere tekrar etmeniz gerekir... Egzersizlerinizi onemseyin.

Mutlaka ama mutlaka bir metronom edinin ve egzersizlerinizi onunla yapın. Metronomu iyi dinleyin başkalarına hep aynı şeyi söylüyormuş gibi gelse de onun size anlatacak çok şeyi var.
Darbukaları bulunduğu ortamın neminden korumak neredeyse imkansızdır ama derisinin üzerine küçük bir havlu koymak, sık sık temizlemek ve açıkta bırakmak nemin etkisini biraz olsun azaltacak, darbukanın ömrünü uzatacaktır.

* Yaz aylarını iyi değerlendirin çünkü yazın kas ısınması için harcayacağınız zaman kışa göre daha kısadır. Tadını çıkarın.

Evde darbuka çalışmak isteyenler, darbukanın kuyruk kısmını kapatarak sesi engellemeye çalıştığınızda deriye, döküm darbukalarda vidalara zarar verirsiniz. Kuyruğu açıkta bırakın ve deri kısmına bir t-shirt giydirin. Sesi yeterince engellediğini göreceksiniz...

Yağmurlu havalarda toprak darbukanın derisi düşer, bir çok kişi gerilsin diye ışığı çok açar. Kayıtta değilseniz bu nemde ışık yakmak yerine darbukaya havlu sarmanızı tavsiye ederim...

Hangi egzersizi yapmaliyim diye düşünmeyin sizi zorlayan neyse yavaş yavaş ama çok tekrar ederek ona çalışın

NOT : Serdar BAGTIR'in http://www.facebook.com/darbukaserdar sayfasinda duzenli olarak paylastigi tavsiyelerden alinmistir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder