Darbuka Çalması Zor Bir Müzik Aleti midir?

     Anadilimizi öğrenirken yaşadığımız zorlukları, söylediğimiz komik sözcükleri yetişkin olduğumuzda hemen hemen hiç hatırlamayız. Birçoğumuz yanlış öğrendiği sözcükleri, nasıl söylediğinin farkında bile değildir. Düzeltmeye kalkmak, öğrenmeye çalışmaktan bile daha zordur. Anadil, diğer her şeyi yapmak için kullandığımız en büyük silahımızdır. Cümle yapıları, deyimler, kalıplar, şakalar hepsi refleks olmuştur bizim için. Anadil düşünmeden konuşulur. Ve gerçek macera yeni bir dil öğrenmek için çabalamak ile başlar. Öğrenmek ve düşünmek gerekir.

     "Müzik; yetenekli dahi olsanız öğrenmeniz gereken yabancı dildir. Enstrümanlar ise bu yabancı dilin konuşulmasını sağlayan araçlardır."

     "Sırf bu yüzden tüm enstrümanları çalmak zordur."

     Diğer bir taraftan müzik aletleri öğrenme süreci bakımındanda dillerle benzerlik gösterir. İngilizce; özel sesleri yok denecek kadar az olan, grameri anlaşılma bakımından kolay bir dildir. İlk kurları geçmek rahat ve zevklidir. Ayrıca İngilizce'de bir iki kur ilerlediğinizde insanlarla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz. İşte telli çalgıların büyük çoğunluğu tıpkı İngilizce gibidir. Seslere basmaya başladığınızda bir iki parça çalmayı öğrenirsiniz ve bu size ben çalıyorum güvenini verir. Oysa ki hem İngilizce'nin hemde telli enstrümanların cefası az ilerde başlayacaktır. Nefesli ve vurmalı enstrümanlar ise Fransızca'ya benzer. Öğrenme ve devamlılığa karar verme sürecinin imrendiricisi olan ilk kurları çok ama çok zordur. Fransızca bir çok heveslisini, zor ve aşırı kuralcı grameri, özel sesleri ile, darbuka ise özel hareketleri, kendine has mantığı, anatomiyi zorlayan egzersizleriyle daha ilk kurdan kaybeder. Oysa ki sonraları eğlenceli, özel ve vazgeçilmezdir.

Darbuka çalması zor bir müzik aleti değildir. Darbuka öğrenmesi zor bir müzik aletidir. Sabredildiğinde ise tüm hayatınızı ele geçiren, sizi kendisine hayran bırakan, gururlu ve asil bir müzik aletidir.

Serdar,Bagtir,Darbuka,Perküsyon

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder