Darbuka Çalmak İsteyenler Nereden Başlamalı?

Birçoğumuz dansözlerin üzerine koreografi yaptıkları Arap şarkılarını , çiftetelliyi , oyun havalarını , roman - çingene şarkılarını severiz. Duyduğumuzda oynamak isteriz ve altta çalan darbuka çok hoşumuza gider. Keşke bende çalabilsem diye geçer içimizden. Hatta sahnede ki müzisyenlere gıpta ederiz hem eğleniyorlar hem de para kazanıyorlar diye. Ve birçok insan zaman zaman en ucuzundan bir enstrüman edinir ve soluğu kursta alır. Kısa süre sonrada sıkılıp bırakır. 


"Öncelikle enstrüman çalmanın zor bir iş olduğunu ve gerçek bir disiplin gerektirdiğini unutmayın"

Darbuka çalmak isteyenler önce internetten sıkı bir araştırma yapmalı ve ilgili tüm videoları seyretmelidirler. Birbirinden farklı tarzlarda çalan kişileri seyredip kendilerine uygun tarzın ne olduğuna karar vermek hayatınıza daha kolay yön vermenize yardımcı olacaktır.
İkinci aşama tarzını beğendiğiniz kişiden ders almaktır. Seyrederken ben de aynısını yapmak istiyorum dediğiniz kişi sizin için doğru öğretmen olacaktır.


"Darbuka ancak ve ancak usta - çırak ilişkisiyle öğrenilir."


Ders almaya başladıktan sonraysa egzersizleri sürekli tekrar etmek gerekir.Hatta bir Aikido hocasının hareketleri bedeninizin ezberlemesi için sekiz bin kere tekrar etmeniz gerekir dediği bilinmektedir. El'in ezberi aklın ezberinden çok daha çelimsizdir.


Günümüzde kullanılan üç tip darbuka vardır. 
1) Bakır Darbuka
2) Döküm Darbuka
3) Toprak Darbuka
(Bu konu daha sonra açıklanacaktır.)


Serdar,Bagtir,Darbuka,perküsyon,percussion1 yorum:

  1. Elinize sağlık, çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler

    YanıtlaSil